Mokykla, kurioje gera mokytis

Pudasjärvi mieste naujai statomos mokyklos koncepcija – vietinės medienos ir moderniųjų technologijų ir dizaino jungtis, kurios tikslas – sukurti mokymui ir mokymuisi lengvai pritaikomas erdves.

Ar galima būtų pasirinkti natūralesnę statybų žaliavą, nei mediena? Taip pat – medinė vidaus apdaila? Šiaurės Suomijoje, Pudasjärvi miesto centre statoma didžiausia pasaulyje mokykla iš medžio. 2016-ųjų rudenį į naująją mokyklą persikels apie 800 pradinių, pagrindinių ir vidurinių klasių moksleivių.

Mes atsakome už mokyklos pastatų ir aplinkos projektavimą ir įgyvendinimą. Mokykla statoma pagal viešojo ir privačiojo sektorių partnerystės (PPP) modelį, vadinasi, mes 25 metus būsime atsakingi ir už mokyklos palaikymą, kasmetinį remontą, ir už vartotojų paslaugų tiekimą.

Nauji mokymosi būdai

Anot Esa Kemppainen, Lemminkäinen bendrovėje vadovaujančios verslo veiklai pagal viešojo ir privačiojo sektorių partnerystės modelį, Pudasjärvi miestui suprojektuota mokyklos erdvė ir aplinka stiprina bendruomeniškumo jausmą ir ugdo naują požiūrį į mokymąsi: „Lemminkäinen nori būti dalimi proceso, tiesiogiai skiriamo mokymuisi. Sienos ir pastatai yra tik priemonės."

Esa sako, kad tikslas – sukurti saugią ir sveiką mokymosi aplinką, leidžiančią efektyviai panaudoti turimą plotą, lengvai pritaikyti patalpas šiuolaikinei, daugiausia elektroninei mokymosi medžiagai. Maitinimo patalpos, lauko erdvės ir koridoriai, kaip ir klasės, teikia galimybę mokytis ir ilsėtis skirtingo amžiaus žmonėms. „Su šiuo požiūriu puikiai dera gyvenimo ciklo atsakomybės idėja," – priduria Esa.

Natūralus pasirinkimas

Medinis pastatas tinka prie šio miesto, turinčio 8500 gyventojų ir apsupto miškų bei vandenų, įvaizdžio. Gyventojų tankumas – tik 1,5 gyventojo kvadratiniame kilometre, be to, Pudasjärvi yra labiausiai į pietus nutolusio Suomijos kalnuoto regiono Iso-Syöte namai. Naująją mokyklą sudarys keturi pastatai, kurie stovės šalia upės ir bus gerai matomi nuo netoliese besitiesiančio greitkelio.

Bet ne vien įvaizdis lėmė statybų medžiagos pasirinkimą: senųjų miesto mokyklos pastatų problema – prasta vidaus oro kokybė, taigi mediena laikoma priemone, kuria būtų galima išspręsti šią problemą. Be to, miestas jau pajuto pozityvius potyrius, susijusius su iš medžio pastatytu biuro ir dienos centro pastatu.

Modeliavimas palengvina darbą

Mokyklos įrengimą palengvina patogus dizaino valdymas ir modeliavimas, teigia pirkimų inžinierė Hanna Keskiaho. „Kadangi esame atsakingi už projekto dizainą, statybų aikštelė gali daryti įtaką dizaino sprendimams ir užtikrinti, kad įrengimo ir kitų darbo etapų atžvilgiu jie bus efektyvūs."

Modeliavimas padeda nustatyti tikslias tokių detalių kaip ortakiai vietas, taigi reikiamas angas medyje galima padaryti dar gamykloje. Hanna nuomone, labiau pripratusiesiems prie betono konstrukcijų mediena yra nauja ir įdomi medžiaga. Nors medines sienas pastatys surenkamųjų namų gamintojas, į medienai keliamus reikalavimus dėmesį turi atkreipti visos dirbančios šalys.

Medinės 27,5 centimetrų storio sienos bus pabaigtos jas pastačius ir apdorojus. „Laikui bėgant mediena linkusi susmukti, todėl virš langų palikome nedidelį rezervą ir užpildėme jį vilna," – aiškina Hanna.

Praeitą žiemą oro sąlygos buvo palankios, nes temperatūra nenukrito taip žemai, kad apsunkintų statybas. „Tuo pat metu reikia būti atsargiam, kad mediena nesušlaptų, nes nuo to ji išbrinktų. Žiema yra tinkamas metas statyboms iš medienos, nes aplinka būna švari, o oras sausas."

Pudasjärvi mokyklos erdvė

  • Planuojama baigti 2016 m. Statybos projektas ir palaikymas užtikrinamas 25 metams.
  • Mokykloje galės mokytis apie 800 mokinių.
  • Mokyklą sudaro keturi pastatai, kuriuose įsikurs pradinė ir pagrindinė mokyklos, vidurinė mokykla, suaugusiųjų švietimo centras ir mokyklos sporto salė.
  • Bendras grindų plotas – apie 9700 kvadratinių metrų. Bus panaudota apie 29 kilometrai medienos.
  • Medieną tiekia Kontiotuote Oy.

Teksto autorius: Pirkko Koivu
Nuotrauka: Jaani Föhr

Leo Leinonen, statybininkas, darbų saugos ir sveikatos (OSH) atstovas, Lemminkäinen

Vietinės bendrovės padėjo kloti pamatus ir pristatyti medieną bei langus. Mūsų bendradarbiavimas su subrangovais vyksta sklandžiai. Aš asmeniškai dirbu įvairius darbus, pradedant sumontuotų dalių valymu ir baigiant liejimu. Visai neseniai visose keturiose statybos zonose įrenginėjau laminuotus medienos stulpus ir sijas, taip pat atlikau suvirinimo darbus. Atlikdamas darbų saugos ir sveikatos atstovo pareigas, aš taip pat stebiu darbų saugą statybos teritorijoje. Neįvyko jokių reikšmingų incidentų. Kas savaitę statybų teritorijoje atliekame saugumo matavimus, juos suderiname per savaitinius susitikimus, kur aptariame darbų saugą ir kitokius einamuosius statybų teritorijos klausimus, sprendžiame iškilusias problemas.

Eero Talala, Pudasjärvi miesto vadovaujantis technikos direktorius

Lemminkäinen – vienintelė statybų bendrovė, galinti pasiūlyti sprendimą, kurio ieškojome, t. y. medinė mokykla, pastatyta pagal viešojo ir privačiojo sektorių partnerystės modelį. Bendradarbiauti sekasi gerai, ir kai tik bus baigtos statybos, mokiniai ir mokytojai galės dirbti modernioje ir motyvaciją skatinančioje aplinkoje.
Viešojo ir privačiojo sektorių partnerystės modelis užtikrina, kad 25 metus mums nereikės jaudintis dėl statinio. Rangovas atlieka aukštos kokybės darbus, o priežiūros remontas atliekamas laiku. Mes žinome, kiek kainuos visą šį periodą palaikyti mokyklą. Jei nebūtų buvęs panaudotas viešojo ir privačiojo sektorių partnerystės modelis, renovacija ir remontu rūpintųsi sprendimus priimantys miesto pareigūnai. Paprastai jie visada randa lėšų, kam reikia skubiausiai.

Jalo Poijula, vykdantysis direktorius, Kontiotuote Oy

Kaip vietinei įmonei, bendradarbiauti su Lemminkäinen buvo logiškas sprendimas. Mediena atvežama iš miškų, esančių už 80 kilometrų nuo statybos aikštelės. Dirbti su Lemminkäinen įdomu, galima daug ko išmokti: didelė bendrovė dirba standartiškai ir sistemiškai, neskubina darbų, bet viską atlieka laiku. Mūsų ekspertas artimai dirbo su statybų projektuotoju ir architektu. Abu projekte pritaiko specializuotą patirtį, kurios neturi kiti. Šis projektas mums svarbus, nes galime juo remtis, jis net susilaukė tarptautinio dėmesio.

Pudasjärvi video

   

2015.05.19

16 žmonėms tai patinka