Mediciniškai tikslus sprogimas Norvegijoje

Nuo 2 000 iki 11 000 litrų per sekundę. Kiekvieną valandą. Kasdien. 365 dienas per metus. VEAS vandens valymo įrenginiai tvarko Oslo nuotekas Slemmestad vietovėje. „Lemminkäinen“ stato naują bokštą ir talpyklą kalne „paskutinei medvilninių tamponų kelionei“.

„Mūsų įrenginiuose Slemmestad vietovėje tvarkomos gatvių ir 600 000 vakarinio Oslo gyventojų kanalizacijos nuotekos. Jos patenka į įrenginius 15 metrų žemiau jūros lygio įrengtais vamzdžiais ir yra pumpuojamos iki septynių metrų virš jūros lygio į keturis besisukančius filtrus, kurie atskiria sausąsias medžiagas nuo nuotekų", – pasakoja VEAS projekto vadovas Per Torp.

Sausosios medžiagos – šluosčių, virtuvinių rankšluosčių, sauskelnių ir kitokių daiktų, kurie neturėtų būti metami į klozetą ar paliekami gatvėje, pavadinimas. Pasak VEAS, per pastaruosius metus nuotekose ir kanalizacijoje smarkiai padidėjo sausųjų medžiagų kiekis. VEAS įrenginiai Slemmestad vietovėje, už Oslo, pastatyti 1980 m., taigi juos reikia atnaujinti.

Mes norime patobulinti tą proceso dalį, kai atliekamas pirminis atliekų filtravimas. Tai darome, norėdami pagerinti efektyvumą ir užtikrinti higienos, saugos ir sveikatos reikalavimų laikymąsi", – paaiškina Torp.

Darbas po žeme

Norvegijos „Lemminkäinen" gavo užsakymą ir dirba drauge su specialistais uolininkais – tunelių ir patalpų kalnų uolose statybos komanda, kuriai vadovauja Tomas Lindström.

„Mes ketiname išsprogdinti naują talpyklą kalne po besisukančiais filtrais; ji bus naudojama konteinerių su sausomis medžiagomis saugojimui ir išgabenimui. Pastatysime ir bokštą – nuo besisukančių filtrų iki konteinerių. Tuomet sausosios medžiagos galės būti apdorojamos uždaroje sistemoje: bus gabenamos vamzdžiais per filtrus, žemyn bokštu ir į konteinerius, kuriuos sunkvežimiai išveš į sandėlį", – paaiškina Lindström.

Sprogdinimas švelniu prisilietimu

Pasak Lindström, sprogdinimas – kiek ypatingas. VEAS įrenginiuose yra dujinis variklis, naudojantis filtruojant išgaunamas apdorotų atliekų biodujas ir gaminantis elektros energiją. Dujinis variklis yra jautrus virpesiams, todėl sprogdinti reikia „ypatingai".

Kol kas VEAS yra patenkinti. „Nors tai ir nėra paprastas projektas, mes esame patenkinti jo vykdymu. Tai yra pirmas kartas, kai dirbame su rangovu, kuris kol kas išvengia nedarbingumo dėl ligos. Vadinasi, „Lemminkäinen" rimtai sprendžia saugos ir sveikatos klausimus", – linksmai priduria projekto vadovas Per Torp.

Tekstas ir nuotraukos: Tom Andre Aas

„Lemminkäinen vadovas“ Tom Lindström

„Mes glaudžiai bendradarbiaujame su VEAS projekto vadovybe, siekdami kuo mažiau trikdyti kasdienį valymo įrenginių sistemos darbą. Kad išvengtume virpesių, taikome vadinamąjį vienos ertmės uždegimą, vieną? detonacijos laiką ertmei ir elektroninius sprogimo dangčius.

„Lemminkäinen“ Darbų vadovas Anders Helge Bratteland

Taip, virpesiams sumažinti reikia kruopštaus darbo. Be to, kalną sudaro daugiausia molio skalūnai, tai dar labiau apsunkina situaciją.

„Lemminkäinen“ vadovas Magnar Breimoen

„Tai yra atsargus ir pažangus sprogdinimas. Mes ilgai dirbame kaip komanda ir sėkmingai sprendžiame iškilusias problemas. Kol kas šis projektas vykdomas pagal planą."

2015.04.21

9 žmonėms tai patinka