Gilyn į Taliną

Praėjusių metų pabaigoje vandens tiekimo įmonė „Tallinna Vesi“ nustatė, kad nusėdo dalis paviršiaus grunto šalia populiojo Talino paplūdimio. Kadangi ši vieta yra virš Tihase tunelio kolektoriaus, veiksmų buvo imtasi nedelsiant. Atlikusi tyrimus, įmonė kreipėsi į mus.

Tihase tunelio kolektorius yra pagrindinė nuotekų magistralė, kuria teka buitinės nuotekos ir lietaus vanduo iš dviejų didelių gyvenamųjų rajonų į Paljassaare valymo įrenginius. Tunelis aptarnauja nuo 75 000 iki 90 000 žmonių arba kone vieną penktadalį Estijos sostinės gyventojų.

Buvo akivaizdu, kad įlūžo vieno betoninio tunelio dalis ir įtraukė aplink esantį gruntą į srovę. Tunelio kolektorius yra gana naujas – jis pastatytas 1980-ųjų pabaigoje ir jį ketinta eksploatuoti daugiau nei 100 metų.

Reikia didelės patirties

Tunelio įlūžimo priežastis vis dar neaiški, tačiau mes turėjome greitai spręsti problemą, kad išvengtume tolesnės grunto erozijos ir tunelio užsikimšimo.

„Kadangi tunelis įrengtas labai giliai, mes negalėjome gauti išsamios informacijos apie avariją. Tačiau mes tiksliai žinojome, kurioje vietoje nusėdo gruntas, ir apytikriai žinojome, kiek metrų tunelio turi būti pakeista," – sako Tallinna Vesi vykdantysis direktorius Aleksandr Timofejev.

Tačiau tai neatrodė paprasta. „Darbas yra sudėtingas, kadangi tunelis įrengtas giliai ir yra veikiantis. Mes negalime visiškai nukreipti vandens į kitus tunelius. Taip pat turime galvoti apie sudėtingą geologinę situaciją," – pasakoja Timofejev.

Jis aiškina, kad nuo pat pradžių Tallinna Vesi naudojosi Talino technologijos universiteto ir didžiausio įmonės akcininko United Utilities inžinerine ir technine pagalba, kadangi jie turi daug patirties ir įgūdžių, sprendžiant tokius klausimus.

Timofejev teigia: „Siekiant įvykdyti užduotį, mums reikėjo įmonės, kuri turi patirties pamatų inžinerijoje, ypač dirbant žemiau gruntinio vandens lygio. Tai yra pagrindinė priežastis, kodėl pasirinkome Lemminkäinen."

Sunkus darbas po žeme

„Mes visiškai renovuojame šią koloną," – pasakoja Lemminkäinen projektų vadovas Olli Ormio, rodydamas į gilią tranšėją. Prieš iškasant ir pakeičiant seną vamzdį, plotas aplink jį iš abiejų pusių buvo apribotas spraustasienėmis. Ties jų pagrindu ir po vamzdžiu pragręžiant gruntą ir injektuojant skiedinį bus įrengta betoninė plokštė.

„Pagrindinis iššūkis – apsaugoti šią iškasą nuo vandens. Gruntas sudarytas tik iš smėlio ir sąnašų. Sušlapęs gruntas neturi laikomosios galios, o iškasa įrengta kiek žemiau požeminio vandens lygio," – aiškina Olli.

Kita techninė kliūtis – pasvirusių injektuoto skiedinio kolonų įrengimas spraustasienės šonuose. Pasvirimo kampas turi būti labai tikslus; kitu atveju plokštės forma gali netikti.

„Tai gana sudėtinga," – sako Olli. „Viskas vyksta 17 metrų gylyje. Tai yra giliau, nei mes kasame, todėl mes nematysime, ar mums pavyko. Apie tinkamai išlietą plokštę sužinosime tik ją pamatę, o tada mums gali iškilti didžiulių problemų dėl grunto ir vandens, patenkančio į iškasą."

Patirties dalijimasis su kolegomis

Gegužės mėnesį pradėto projekto grafikas yra griežtas. Dirbama po 12 valandų per dieną, septynias dienas per savaitę. Siekiant išlaikyti darbų tempą ir užpildyti pamainas, objekte dirba trys Lemminkäinen brigados – Suomijos, Estijos ir Latvijos. Toks tarptautinis darbas suteikia papildomos naudos mokymuisi.

„Mūsų tikslas – kuo ilgesnis mechanizmų darbas ir Estijos bei Latvijos darbuotojų apmokymas dirbti su injekciniu skiediniu. Darbuotojai iš Suomijos atlieka darbą. Mes siekiame išmokyti vietos darbuotojus ir jų vadovus tokio naujo metodo," – sako Olli.

Jei viskas vyks pagal planą, Tihase tunelio kolektorius turi pradėti veikti 2015 metų pabaigoje, o gruntas šioje mėgstamoje maudynių vietoje vėl bus stabilus.

Faktai

  • Užsakovas: AS Tallinna Vesi
  • Tunelio gylis: 10 metrų
  • Pirminiai statybos metodai: spraustasienių montavimas, skiedinio injektavimas
  • Projekto pradžios data: 2015 m. gegužė
  • Pabaigos data: 2015 m. pabaiga

Tekstas: Steve Roman
Nuotraukos: Sergei Zjuganov


Olli Ormio

Vahur Sepp, gręžimo įrangos operatoriaus padėjėjas, Lemminkäinen Eesti

„Mano darbas – prižiūrėti grąžtus: pailginti, valyti juos ir atlikti visus reikiamus smulkius darbus. Man tai labai patinka. Atmosfera yra puiki, o mūsų komanda nepakartojama. Žmonės draugiški, visi puikiai sutariame. Mes esame vienintelė įmonė Estijoje, vykdanti tokio tipo darbus, todėl visuomet patiriame iššūkių – turime mąstyti ir atlikti daugiau. Tai labai smagu."

Simo Majanen, siurblio operatorius, Lemminkäinen Finland

„Tai yra pirmas kartas, kai aš dirbu su Estijos ir Latvijos komandomis. Iš tikrųjų nepastebiu jokio skirtumo. Taip, kyla problemų dėl kalbos, bet mes su tuo susitvarkome. Kadangi projektas yra sudėtingas, pasitaiko ir sunkesnių dienų. Kai problemų nėra ir šviečia saulė, tai yra nuostabus darbas. Man taip pat patinka būti šalia paplūdimio, todėl kartais aš einu pasivaikščioti."

Rinalds Bumanis, objekto inžinierius, Lemminkäinen Latvija

„Man tikrai patinka šis projektas – tai puiki patirtis ir darbas su kolegomis iš užsienio. Skiedinio injektavimą atlieka komanda iš Suomijos. Mes mokomės naujų dalykų, kadangi nesame vykdę panašių darbų Latvijoje. Suomiai mokosi, kaip mes dirbame su spraustasienėmis. Svarbiausia, kad mes dirbame kaip komanda ir kiekvienas žino, ką daryti. Tai yra didelis ir gana pavojingas projektas, tačiau mes planuojame kiekvieną žingsnį, siekdami kuo labiau sumažinti riziką ir deramai atlikti darbus."

2015.11.03

7 žmonėms tai patinka