Našumo siekiama mąstant naujoviškai

Nustatyti mąstymo ir veiksmų būdai kartais turi būti keičiami. Lean Six Sigma yra naujus darbo metodus palengvinanti priemonė.

„Refleksija yra neatsiejama nuo darbo. Pernelyg dažnai viskas daroma įprastais būdais ir kažkas priima sprendimą savarankiškai," – sako Juha Vättö, Lemminkäinen regiono direktorius Rusijai.

Juha ilgai dirbo Rusijos statybų pramonėje. Jis prisijungė prie Lemminkäinen komandos prieš penkerius metus. Pernai jis dalyvavo Lean Six Sigma (LSS) mokymų programoje. LSS mokymai vyko šešioms komandoms Sankt Peterburge ir Maskvoje. Nors Juha turi labai daug patirties, jis mano, kad mokymai turėjo įtakos ir jo mintims.

„Praktinėje veikloje LSS reiškia geresnį smulkių užduočių vykdymą. Ši priemonė tikrai turi būti taikoma kasdieniame darbe."

Aiškus darbo pasidalijimas

Beveik šimtas Lemminkäinen darbuotojų Rusijoje jau dalyvavo LSS mokymuose. Jų nauda yra tiesioginė, kadangi naujos idėjos įgyvendinamos kasdieniame darbe statybos aikštelėse. Veiklos plėtra, taikant LSS, padėjo sutaupyti nemažai lėšų.

„Mūsų mokymai buvo glaudžiai susiję su statyba. Mes ieškojome naujų būdų, siekdami nustatyti statybos objektų veiklos ir bendrąsias išlaidas. Nuo stambių problemų mes perėjome prie paprastesnės analizės."

Dviejų dienų mokymo programa supažindino dalyvius su nauju požiūriu. Pasak Juha, galimos tobulėjimo sritys – darbas su pastoliais arba matavimų skaičiavimas. Jei subrangovas atvyksta į statybos aikštelę matavimų vykdymui, jis turi kažką iš tikrųjų išmatuoti. Pastoliai turi būti pristatomi į statybos objektą tik tuomet, kai jų iš tikrųjų reikia.

Pokyčiai laiku

Lean mąstymo būdas buvo sukurtas, siekiant maksimaliai padidinti našumą ir panaikinti nereikalingus darbo etapus automobilių gamyklose. Darbuotojai vienu metu susitelkia ties vienu etapu ir nelaksto pirmyn ir atgal tarp gamybos konvejerių.

„Atidus planavimo ir projektavimo darbas statybos aikštelėje padeda pašalinti nereikalingus medžiagų likučius ir užtikrina, kad koregavimai būtų atlikti deramai. Pernelyg vėlyvas pokyčių vykdymas dažnai reiškia žingsniavimą atgal ir to paties darbo vykdymą," – sako Juha.

Subrangovų planavimo problemos dažnai trukdo darbui statybos aikštelėse. Plieninio rėmo pristatymo vėlavimas gali turėti įtakos visų šalių planams. Esant tokioms situacijoms, privaloma atidžiai peržiūrėti visus esminius klausimus, galimus padarinius ir nedelsiant imtis reikiamų veiksmų.

Finansinė kontrolė taip pat yra labai svarbi. „Privaloma užtikrinti pakankamą pinigų srautą. Sąskaita užsakovui turi būti išrašoma nedelsiant, o subrangovams neturi būti mokama pernelyg anksti. Taip pat svarbu, kad papildomas ir korekcinis darbas būtų aptariamas laiku, taip užtikrinant teisę kalbėti," – pasakoja Juha.

Punktualumas ir sąmoningi pasirinkimai

LSS mąstymas padėjo mums sumažinti išlaidas kai kuriose srityse net iki 15 procentų. Bendros statybos projektų sumos yra stambios, todėl išlaidų taupymas labai svarbus.

„Mes galėjome žymiai pagerinti projekto pelno maržą. Mūsų investicijų grąža taip pat padidėjo."

Gali paaiškėti, jog statybos objektuose esama nereikalingų darbuotojų ar įrangos. Kuo didesnis objektas, tuo didesnis pavojus mokėti už nenaudingą darbą. Papildoma įranga taip pat trukdo darbui, todėl mes privalome palaikyti tvarką statybos objektuose.

Dalis pelno maržos augimo atsirado dėl padidėjusių pajamų. Butų kainos Sankt Peterburge gali žymiai skirtis, tačiau pelno marža yra didesnė tiems butams, kurie buvo pastatyti kaip įmanoma toliau.

„Dauguma rangovų parduoda butus be apdailos. Lemminkäinen galėtų dar labiau pasižymėti aukšta kokybe," – teigia Juha.

Tekstas: Johanna Paasikangas-Tella
Nuotrauka: Lemminkäinen

 

Juha Vättö

Lean Six Sigma

  • Six Sigma yra tiksliai apibrėžtas ir skaičiais pagrįstas metodas, skirtas proceso klaidų ir nukrypimų sumažinimui.
  • Daugiausia dėmesio skiriama procesų supaprastinimui, taip sumažinant neefektyvumą ir veiklos sutrikimus.
  • Lean Six Sigma yra tiksliai veiklos plėtrai skirtas metodas. Lemminkäinen sėkmingai pritaikė Lean Six Sigma mąstymą keliems projektams.

2015.09.22

7 žmonėms tai patinka