Darbo patikra

Gyvenamųjų namų statybos projektai dažnai būna sudaryti iš šimtų darbo etapų, juose dalyvauja daug subrangovų. Atidžios patikros iki darbų perdavimo užtikrina veiksmingą projekto valdymą.

Lemminkäinen stato daugiau nei 800 butų Aurinkolahti vietovėje, esančioje Vuosaari rajone, Helsinkyje, Suomijoje. Paskutinių butų statyba bus baigta 2022 m. Penki daugiabučiai namai jau pastatyti.

„Darbų perdavimas vyko sklandžiai, kadangi subrangovai atliko savo darbus laiku, ar net anksčiau, nei planuota. Po įsikėlusių gyventojų patikros prireikė tik nedidelio paviršiaus remonto," – sako vadovas Tommi Savolainen, atsakingas už interjero darbus.

Helsingin Kahvimylly daugiabutis namas buvo baigtas statyti 2015 m. birželio pabaigoje. Šiame 13 aukštų pastate įrengti 62 modernūs butai; pro daugumos butų langus matyti jūra. Gyventojai gali mėgautis savo naujais namais, kadangi galutinis rezultatas atitinka jų lūkesčius.

Patikros iki darbų perdavimo taupo lėšas

Patikra iki darbų perdavimo reiškia, kad rangovai tikrina savo darbą ir šalina defektus iki projekto perdavimo kitam rangovui.

„Mes nepriimsime darbų ir neapmokėsime sąskaitų, kol rangovas neatliks ir dokumentais neįrodys projekto patikros iki darbų perdavimo," – sako Tommi.

Jei defektai pašalinami iki kito darbo etapo, jais paprasčiausiai nereikia rūpintis vėliau. Visos šalys sutaupo lėšų, laiko ir išvengia nesklandumų. Galutinio rezultato kokybė yra aukštesnė, o projektai baigiami laiku.

Tommi pabrėžia, kad patikros iki darbų perdavimo taip pat pagerina darbų saugą. „Visi subrangovai dienos pabaigoje surenka savo atliekas į konteinerius, taip palaikydami statybų aikštelės švarą ir tvarką."

Jis pažymi, kad galutinis atsiskaitymas su subrangovu nėra atliekamas, kol jis neištaiso visų klaidų ir defektų. Apmokėjus paskutinę sąskaitą, daug sudėtingiau sugrąžinti subrangovą į statybos aikštelę.

Darbų vadovams yra sudėtinga užtikrinti su statybinėmis sistemomis susijusių darbų atlikimą, kadangi retas iš jų turi patirties tokių darbų priežiūros srityje. „Patikimi techninių pastatų sistemų srityje dirbantys subrangovai yra labai vertingi," – teigia Tommi.

Projektui artėjant prie pabaigos, generalinis rangovas atlieka galutinę patikrą iki darbų perdavimo. Daugiabučio namo atveju, galutinė patikra iki darbų perdavimo turi būti pradedama likus dviem ar trims mėnesiams iki butų perdavimo gyventojams. „Patikra trunka apie dvi savaites. Po jos skiriame vieną mėnesį remontui. Viskas turi būti atlikta iki įsikėlusių gyventojų patikros."

Parengta gyventi

Kahvimylly daugiabučio gyventojai atliko pirmąsias patikras gegužės mėnesį. Vykdant tokius stambius projektus, dažų dėmė ar dažyto paviršiaus įbrėžimų visuomet pasitaiko „netinkamoje" vietoje.

„Atsižvelgdami į bendrus statybos pramonės kokybės reikalavimus, mes turime pašalinti visus paviršiaus defektus, kurie gali būti matomi plika akimi 1,5 m atstumu ir esant įprastam apšvietimui. Tačiau mes šaliname ir tuos paviršiaus defektus, kuriuos klientas aptiko netgi šviesdamas žibintu kelių centimetrų atstumu. Dėl to mūsų klientai ir yra patenkinti."

Atlikus remontą, gyventojai paskutinį kartą patikrino Kahvimylly namą. Pasak Tommy, vadovas per perdavimo etapus negali skirstyti savo laiko keliems projektams. „Rūpestis visais aspektais užima laiko ir reikalauja koncentracijos."

Tekstas: Johanna Paasikangas-Tella
Nuotraukos: Tomi Nuotsalo

 

Patenkinti gyventojai

Tapiola 1 projektas, esantis istoriniame Sankt Peterburgo centre, buvo perduotas gyventojams birželio mėnesį. Jame yra 339 butai. Gyventojai buvo patenkinti savo naujais namais šalia kanalo.

„Gyventojai buvo labai patenkinti, o jų gyvenimas naujuose namuose prasidėjo besišypsant," – džiaugiasi Pardavimų skyriaus specialistė ir kreditų vadybininkė Irina Nemkova.

Patikra iki darbų perdavimo buvo atidžiai planuojama su visais partneriais ir stebima bendrame darbų kalendoriuje. Visi galėjo sekti savo darbų eigą realiu laiku.

„Tai padėjo pasiruošti patikrai ir jų darbo etapo priėmimui, taip pat užtikrinti reikiamų dokumentų pateikimą laiku," – pasakoja Irina. Buvo tokių dienų, kai vieno buto apžiūroje ir priėmime dalyvavo net 20 žmonių.

2015.11.03

5 žmonėms tai patinka